logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Психічне благополуччя

Якщо 1-ий стовп фокусувався на розумінні, знаннях та доступі до них, то 2-ий стовп — на психічних аспектах здоров'я: психічному благополуччі, самосвідомості та управлінні собою. 

Психічне благополуччя побудоване на: задоволенні життям, оптимізмі, самооцінці, почутті контролю, наявності мети у житті, відчутті приналежності та підтримки. За визначенням ВООЗ, це стан в якому кожна людина усвідомлює свій власний потенціал, може впоратися з нормальним стресом життя, може працювати продуктивно і плідно, а також здатна внести внесок у свою спільноту.
Самосвідомість - це особисте, практичне застосування знань про здоров'я людини (Стовп 1) до власної ситуації зі здоров'ям; інакше кажучи, медична грамотність поєднується з інтерналізацією знань. 
Управління собою — це здатність і намір людини вживати заходів на основі знань про власне здоров'я, а також усвідомлення своєї конкретної ситуації і стану, фізичного і психічного. 

Самосвідомість та самоуправління важливі, тому що...

Вони є основою догляду за собою. Якщо ви знаєте сильні місця свого здоров'я — можете діяти відповідно до цих знань, та підтримувати або покращувати його. Якщо ви знаєте слабкі — то не уникаєте їх, а виправляєте та працюєте над ними. Для прикладу, не ігноруєте зайвої ваги, чи звички палити. 
Також, якщо людина знає стан свого здоров'я та має мотивацію його змінити, це робить її співпрацю з мед. працівниками більш корисною та результативною.

Відсутність самосвідомості спричиняє...

Недостатнє розуміння або мотивація для покращення стану власного здоров'я, обмежує потенційну користь від догляду за собою. Як і з будь-якою довгостроковою, складною метою, якщо вигоди від дій не визнаються, мотивація та прагнення у людини з часом згасають.

Відсутність самосвідомості та управління собою також відіграють важливу роль у повільній, поступовій втраті здоров'я, що призводить до багатьох неінфекційних захворювань. Ні в кого не з'являється зайва вага або розвиваються фактори ризику для неінфекційних захворювань за ніч; ці проблеми розвиваються повільно протягом багатьох років поганого догляду за собою та недостатньої самосвідомості.

Визначення стану здоров'я...

Ми знаємо, що важливо визначати та контролювати стан здоров'я. Але як саме це робити? Ви повинні знати:

Історію хвороби вашої родини та про будь-які генетичні схильності
Які щеплення у вас були
Частоту скорочень вашого серця та ваш артеріальний тиск в стані спокою
Вашу вагу, ріст і індекс маси тіла (ІМТ)
Ваш рівень холестерину
Рівень глюкози в крові
Ваше психічне та емоційне здоров'я
Рівень вашого стресу
Графік сну
Ситуація зі здоров'ям вашої порожнини рота

Крім того, важливо розуміти, як ваш спосіб життя впливає на ваше здоров'я і яким чином його можна покращити. Для цього оцініть:

Ваш поточний рівень фізичної активності;
Вашу дієту;
Інші фактори ризику, що впливають на здоров'я, наприклад, скільки тютюнових сигарет ви палите на тиждень, або кількість алкогольних напоїв, що споживаєте;

Інша корисна інформація, яка є частиною хорошої самосвідомості що до здоров'я людини, включає:

Знання, які скринінгові тести та в якому віці слід проводити (наприклад, рекомендації скринінгу на рак прямої кишки відрізняються залежно від віку)
Оцінка щоденної гігієни (наприклад, чхання, кашель, миття рук після туалету)
Оцінка вашої здатності безпечно використовувати продукти та послуги догляду за собою, а також належне та своєчасне отримання доступу до професійної допомоги.
____________________________________________________________
Джерело: https://isfglobal.org/practise-sel…/pillar-2-self-awareness/
Фото: https://www.freepik.com/…/women-are-playing-yoga-park_39533…

#selfcare #здоровийспосібжиття #відповідальністьзасвоєздоровя#психологія #психічнездоровя #інформуваннягромадян#здоровятернопіль #важливознати #громадськездоровя #тоцгз#центргромадськогоздоровя #тернопільськаобласть