logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Вакцинація COVID і тромбози

Що нового по вакцині?
- Всі шуміли про випадки тромбозів після використання вакцини AstraZeneca. European Medicines Agency продовжувала досліджувати ці рідкісні кейси і от, 7.04.21 видала деяке заключення.
- У проаналізованих PRAC (комітет фармнагляду, який оцінює ризики), 62 випадках тромбозів церебрального венозного синусу та 24 випадках тромбозу абдомінальних судин дане ускладнення було асоційоване із низькою кількістю тромбоцитів.
- Усі випадки незвичайних тромбозів вражали жінок молодше 60 років впродовж 14 днів після першої дози.
- То ж звідки вони беруться?
- Один з варіантів причини розвитку цих тромбозів - вакцина може викликати імунну відповідь яка призводить до індукованого тромбоцитопенічнгго розладу (подібно до того, як це буває при тривалому використанні гепарину). Для з‘ясування точних механізмів та факторів ризику необхідні подальші дослідження.
- EMA зазначило, що дані випадки можуть кваліфікуватись як надзвичайно рідкісні побічні ефекти вакцини Vaxzevria (раніше AstraZeneca), і про цей факт слід попередити медичних працівників та населення.
- Проте, враховуючи кількість цих ускладнень на загальне число провакцинованих (у Британії, де проводилось дослідження - 34 мільйони доз, загалом по світу - понад 200 мільйонів доз) - ймовірність виникнення тромбозу становить 4 випадки на мільйон (0,0004%). До слова, за статистикою, при ЗАХВОРЮВАННІ на ковід від тромбозів в легенях страждає 7,8% людей, а від тромбозів глибоких вен - 11.2%.
- Чи значить це, що другу дозу вакцини робити не потрібно?
- Ні. Від другої дози потрібно утриматись лише тим людям, які мали ускладнення у вигляді тромбозу на введення першої дози.
- Якщо після вакцинації у Вас з‘явились наступні симптоми, слід негайно звернутись по медичну допомогу:
⁃ задишка
⁃ біль у грудях
⁃ наростаючий набряк кінцівки
⁃ постійні болі в животі
⁃ неврологічні симптоми, включаючи сильний та постійний головний біль або затуманення зору
⁃ мілкі крововиливи під шкірою поза місцем ін’єкції
- За словами ЕМА та ВООЗ користь всеодно значно перевищує ризики. Тому вакцинація має продовжитись. Якби ці дані були доступні на момент моєї вакцинації - це не змінило б мого рішення.