logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

День пам’яті померлих від СНІДу

16 травня – Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу. В Україні тільки  у квітні 2021 року 161 людина померла від СНІДу.

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в кожну третю неділю травня відзначають День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше це відзначили ще в 1983 році в Сан-Франциско (США). На той час у світі тільки почали реєструвати поодинокі випадки цього страшного захворювання і про нього практично нічого не було відомо. Організаторами проведення такої акції стали люди, яких особисто торкнулася ця проблема, вони пережили біль втрати рідних та друзів.

У світі катастрофічно зростає кількість ВІЛ-інфікованих. Від СНІДу від початку епідемії померло вже більше людей, ніж вбито у Другій світовій війні. Символом солідарності з ВІЛ-позитивними людьми і пацієнтами, в яких розвинувся СНІД, є червона стрічна.

Ставлення людей до цієї проблеми змінилося завдяки тому, що сьогодні відомі шляхи передачі захворювання, минули панічний  страх та безпорадність перед хворобою, спричинені незнанням.

Зараз інфікування ВІЛ є проблемою не тільки осіб групи ризику. Хвороба не вибирає. Тому найпершим завданням у подоланні епідемії залишається запобігання та профілактика. Так у квітні 2021 року в Україні офіційно зареєстровано 1 349 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 332 пацієнтів діагностовано СНІД, а 161 людина померла від СНІДу.
Вперше про СНІД заговорили у 1981 р. і ось уже впродовж 40 років ця абревіатура не сходить зі сторінок газет і журналів всього світу. 

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – одна з важливих і трагічних проблем, яка постала перед людством у кінці ХХ століття. 

 • Набутий - тому що це стан, який виникає внаслідок зараження, а не передається у спадок генетичним шляхом.
 • Імунний - тому що вражає імунну (захисну) систему організму, яка бореться з хворобами. 
 • Дефіцит - тому що імунна система перестає працювати належним чином, наступає її “недостатність”. 
 • Синдром - тому що у хворих виникає багато різних симптомів і опортуністичних захворювань.

ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). Експерти вважають, що вірус поширився по всьому світу з африканського континенту. 

 

У яких випадках ВІЛ не передається?

 

ВІЛ передається тільки від людини до людини. Шляхи передачі обмежені: не можна заразитись через повітря, їжу, воду, вжиткові предмети, рукопотискання та й комарі не “переносять” вірус.

Зараження можливе:

 • Статевим шляхом, тобто при проникаючому статевому акті, коли презерватив не використовується або рветься.
 • Через кров, тобто при різних маніпуляціях, пов’язаних з ушкодженням шкіри або слизової оболонки людини нестерильним інструментом, особливо при введенні наркотичних речовин; при переливанні крові або її продуктів, пересадці органів і тканин, інфікованих ВІЛ.
 • В організм дитини ВІЛ може потрапити (у 25-30% випадках) від інфікованої матері під час вагітності, пологів або при вигодовуванні грудним молоком.

Інші шляхи передачі ВІЛ – відсутні.

 

Що робити, щоб не заразитись?

 

 • Використовувати презервативи. Ніхто не захистить вас краще, ніж ви самі, а це означає необхідний вибір вірного партнера або правильне використання якісних презервативів. 
 • Використовувати одноразові шприци і стерильні інструменти в перукарнях та косметичних кабінетах. Важливо пам’ятати, що всі колючі чи ріжучі інструменти, які використовуються під час медичних процедур, татуажу, пірсингу, проколювання вух, манікюру, педикюру, гоління, повинні бути стерильними, тобто обеззараженими.
 • При переливанні крові або пересадці органів і тканин дотримуватись тестового контролю на антитіла до ВІЛ.

 

Як проявляється захворювання?

 

ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, повільна інфекція. Тому ознаки нездоров’я з’являються не відразу, а через 5-7 і більше років. Але і до цього, в період “носійства” вірусу слід обов’язково консультуватися з лікарем. 

Перші ознаки розвитку хвороби – втомлюваність, слабкість і збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це не означає, що почався СНІД, однак при відсутності спеціального лікування інфекція продовжує розвиватися. Внаслідок цього приєднуються інші захворювання -“супутники”: поступово розвивається СНІД.

 

Які види лікування ВІЛ-інфекції існують?

 

 • Спеціальні ліки, які діють безпосередньо на ВІЛ - це противірусні медикаменти, які застосовуються з 1996 р. Ефективність лікування антиретровірусними препаратами є високою. Вони діють на ВІЛ, “послаблюючи” вірус і його можливість розмножуватися. Але тим не менше, повністю знищити вірус імунодефіциту людини не можуть. Ці препарати не дозволяють ВІЛ-інфекції перейти у стадію СНІД. 
 • Ліки, які діють на збудників так званих захворювань-“супутників”.
 • Вітамінні препарати, правильне хрчуванння, здоровий спосіб життя.

 

Куди звертатись з приводу лікування?

 

У випадку виявлення ВІЛ-інфекції необхідно звернутись у спеціалізоване амбулаторно-поліклінічне відділення профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу  КНП «Тернопільський обласний центр соціально небезпечних захворювань» ТОР . Адреса: м.. Тернопіль, вул. Купчинського, 8, тел.:  (0352)23-18-65

 

Чи можлива вакцинація проти ВІЛ?

 

Багато наукових центрів розвинутих країн зайняті рішенням проблеми вакцинації, однак це все ще питання наукових розробок і перспектив, а не реальність. Вакцини проти ВІЛ поки немає. 

За матеріалами центру Scripps Research і Міжнародної ініціативи з розробки вакцини проти ВІЛу  перша фаза клінічних випробувань вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) завершилась успішно і «дала багатообіцяючі результати». Препарат стимулював вироблення у добровольців рідкісних імунних клітин, які запускають виробництво антитіл, які, у свою чергу, успішно боряться з вірусом

Науковці пояснюють, що нейтралізуючі антитіла широкого профілю (bnAb) прикріплюються до шипів частинок ВІЛ (ці шипи складаються з білків, які захищають вірус від імунної системи) і виводять їх з ладу.

Такі антитіла націлюються на важкодоступні ділянки на поверхні частинок вірусу – ті, які не так швидко мутують, і тому майже ідентичні у всіх варіантів ВІЛ.

У цьому проекті зі створення вакцини від СНІДу беруть участь також фонд Білла і Мелінди Гейтс, уряд Нідерландів, США та кілька НДІ по всьому світу.
Тепер розробники об'єднають зусилля з компанією Moderna для розробки вакцини на основі мРНК, що може значно прискорити темпи появи такого препарату.

 

Пам’ятайте, що проблема ВІЛ/СНІДу стосується всіх і кожного. Тому в теперішній неспокійний час – вік пандемії і постійних нервових перевантажень і стресів  вкрай необхідно сприяти впровадженню в суспільну свідомість переваг здорового способу життя, формування соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості.

 

 

 

 

Текст підготувала

лікарка-методистка 

Тернопільського обласного

центру громадського здоров'я

Зот Галина