logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Вакцина, яку шукають четверте десятиліття

Якщо вакцину від COVID-19 вдалось створити лише за рік, після того, як він з'явився, то за вакциною від ВІЛ пошук ведеться вже четверте десятиліття.

 

«Ми думали, що це буде простіше простого», - каже Еспарза, вірусолог, що почав співпрацювати з Всесвітньою організацією охорони здоров'я по боротьбі з епідемією СНІДу в 1980-х роках. «Ми не знали складності ВІЛ».

Пошук вакцини проти ВІЛ почався незабаром після того, як вчені виділили вірус і підтвердили, що він викликає СНІД в 1984 році. З тих пір наукові пошуки проходили в три хвилі досліджень.

Перша хвиля була зосереджена на найбільш усталеній ідеї: спробувати стимулювати імунну систему людини до вироблення так званих нейтралізуюючих антитіл, які інактивують певні віруси.
Але ВІЛ виявився невловимим ворогом. Антитіла були націлені на специфічні білки на поверхні вірусу. Однак ВІЛ швидко мутує в варіанти, які антитіла не можуть розпізнати, що означає, що він постійно на крок попереду імунної системи.

До початку 2000-х, дослідники займались другою хвилею вакцин проти ВІЛ, засновану на ідеї націлювання на Т-клітини організму, що можуть вишукувати та знищувати заражені клітини, а не лише стимулювати вироблення антитіл. 
У 2007 році ця ідея не тільки не змогла забезпечити захист в подвійному сліпому рандомізованому випробуванні другої фази під назвою STEP, а й збільшила ризик зараження ВІЛ.

Третя і поточна хвиля досліджень вакцини проти ВІЛ почалася в кінці 2000-х років, коли дослідники виявили, що невелика частина людей, інфікованих ВІЛ, виробляє особливо сильні антитіла, які можуть нейтралізувати відразу кілька штамів ВІЛ.
Люди, що виробляють ці білки, як і раніше не можуть боротися з ВІЛ, тому що їх тіла не виробляють ці антитіла до тих пір, поки вірусна інфекція не пошириться, а вірус тим часом продовжує мутувати.
Але це відкриття породило нову ідею: можливо, ефективна вакцина могла б на крок випередити вірус, націлившись на так звані наївні В-клітини (також відомі як клітини-попередники, основною функцією цих клітин є синтез антитіл та презентування антигенів Т-клітинам), які циркулюють в нашій крові.
Проте, результати, які все ще проходять аналіз і ще не представлені для публікації, далекі від того, щоб продемонструвати будь-який захисний ефект проти ВІЛ.

«Ми намагаємося зайняти місце водія з імунною системою і поступово навчати її за допомогою вакцини», - каже Вільям Шиф, імунолог у Scripps і виконавчий директор з розробки вакцини в Центрі нейтралізуюючих антитіл IAVI. Та ж ідея може коли-небудь привести до створення вакцин проти вірусу Зіка, гепатиту С, малярії та інших хвороб, включаючи універсальну вакцину проти грипу і майбутніх коронавірусів.

Крім наукових проблем, дослідженням вакцини проти ВІЛ довгий час перешкоджала відсутність відчуття невідкладності. У той час як громадська і політична воля, поряд з великими інвестиціями в промисловість, підштовхнула зусилля по COVID-19 просуватися вперед рекордними темпами. ВІЛ, хвороба, що в більшості вражає маргінальні групи, каже Еспарса, тому фармацевтичні компанії не хотіли вкладати кошти в дорогі випробування, поки за цим не стояло більше фундаментальної науки.

«Якби суспільство дійсно цінувало вакцину проти ВІЛ, ми б проводили кілька випробувань щодо її ефективності паралельно, як це було зроблено з COVID», - каже Еспарса. «Дорого, так. Але ціна епідемії ВІЛ величезна ».

З огляду на ентузіазм з приводу вакцин проти COVID-19 і нову технологію мРНК, яка може швидко створювати варіації вакцини, можливо, зараз саме час викликати новий інтерес до пошуку вакцин проти ВІЛ, що також потребуватиме співпраці громадськості.

 

Джерело: nationalgeographic.com