logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Питання-відповіді: вакцинація

Чому вакцинація – єдиний спосіб запобігти спалахам деяких інфекційних хвороб ?

 При належному охопленні населення вакцинацією (95-98%) створюється так званий «колективний імунітет» – це ті умови, коли інфекція не має можливості поширюватися. Але якщо йдеться про правець, то тут ми можемо говорити тільки про імунітет індивідуальний. Тільки отримавши всі необхідні щеплення кожна конкретна людина може бути впевнена, що при травмі вона захищена від хвороби і болючої смерті від правцю.

Який механізм дії вакцини ?

 Вакцина імітує природний інфекційний процес – в цьому й полягає суть її дії. Вакцини містять або дуже ослаблені віруси, або вбиті бактерії (збудники хвороб), які потрапляючи в організм, викликати хворобу не можуть (в силу того, що вбиті або дуже ослаблені – і на цьому хочеться наголосити), натомість імунна система реагує на них і знешкоджує. Саме тому в разі контакту з «реальними» мікробами організм уже готовий негайно їх побороти.

Чому поширились антивакцинальні рухи ?
Що спричиняє подекуди негативну реакцію у суспільстві на масову вакцинацію
 ?

 Антивакцинальні рухи були завжди досить поширені, але зараз ми маємо хороший доступ до інформації. Ну і, звичайно, соціальні мережі роблять свою справу. Опитування свідчать про те, що прихильність до вакцинації у державі зростає. Основними причинами, чому батьки відмовляються від щеплень є поширення неадекватної інформації про ускладнення та якісь віддалені наслідки вакцинації, про погану якість вакцин, про якісь «експерименти», які проводять на наших дітях і т.д. Звичайно, в «страшилки» повірити легше, і, однозначно, поширення недостовірної інформації комусь вигідне. Однак, обміркувавши логічно, поцікавившись дослідженнями і даними з надійних, авторитетних джерел, подібні твердження легко спростувати.

Протипокази до вакцинації. Якими вони можуть бути ? Наскільки вони поширені ?

 Протипоказів до вакцинації небагато. До них належать:
• гострі захворювання чи загострення хронічних хвороб (вакцинуватися можна одразу після одужання);
• тяжкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини чи її компонентів у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми.

Щепити живими вакцинами не можна при:
• імунодефіцитних захворюваннях (первинний імунодефіцит, ВІЛ-інфекція, вроджені комбіновані імунодефіцити);
• захворюваннях, при яких пацієнти отримують препарати, що пригнічують імунну систему (наприклад, імуносупресивну терапію чи хіміотерапію);
• при вагітності. Але хочу наголосити, що діти з хронічною патологією є більш вразливими, порівняно з дітьми, що хронічними захворюваннями не страждають, тому вони обов’язково і в першу чергу мають бути вакциновані. Вагітні не можуть отримати вакцинацію живими вакцинами, але повинні отримати щеплення від грипу, а також в ідеалі – бустрикс (вакцина від дифтерії, правцю та кашлюку), щоб захистити свого новонародженого від кашлюку.

Не так давно на Тернопільщині був черговий спалах захворюваності на кір. Однак і досі частина батьків вагається, чи ж категорично відмовляється робити щеплення дітям. Дехто вважає, що краще перехворіти, ніж ризикувати щепленням. Чи так це

 Однозначно, НІ! Ймовірність померти від кору та його ускладнень значно вища, порівняно із ризиком щеплення. А також не варто забувати про віддалені наслідки кору – енцефаліт, який є причиною важкої інвалідності. Плюс, навіть при середньоважкому протіканні інфекції, дитина страждатиме близько місяця. Все, чого можна очікувати від щеплення – це короткочасне підвищення температури чи незначні висипання на 7-14 день, що зникають без лікування і не викликають особливого дискомфорту.
- Читайте також: Карантин через пандемію COVID-19 не скасовує рутинної вакцинації – Наталія Харченко https://bit.ly/2S071Tw

Дитина не хворіє, отже має міцний імунітет, то навіщо їй щепленняЩе один міф, яким часто керуються батьки.

 Щеплення не захищають дитину від банальних ГРЗ, вони робляться від вкрай небезпечних смертельних й інвалідизуючих захворювань. Те, що дитина не хворіє на ГРЗ зовсім не означає, що вона не захворіє на дифтерію і не стане інвалідом через важке ураження серця, яке спричиняє дифтерійний токсин. У будь-якому разі дитина народжується з незрілим імунітетом і його розвиток триває до, приблизно, 16-ти років. Тому діти й потребують щонайшвидшої вакцинації, починаючи з народження, оскільки інфекції, від яких роблять щеплення, для іхнього віку є смертельними.

Як на мене, це просто жахливо, коли нині, маючи можливість щепитись від кашлюку, діти та дорослі помирають від крововиливів у мозок на тлі закашлювання та зупинок дихання. Отримують дороговартісне і «важке» лікування від гепатиту В з високим ризиком померти від раку печінки. Адже, вони можуть бути від цього захищеними за допомогою вакцинації. Я зовсім не можу зрозуміти, як можна мати можливість запобігти хворобі та захистити від неї себе та найдорожчих, але не скористатися нею. Я сама щороку вакцинуюся від грипу і це роблять мої колеги, друзі та родичі.

Питання-відповіді підготувала
заступниця генерального директора
Тернопільського обласного центру
громадського здоров'я
Марія Павєльєва

#phcte_vaccination