logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Репродуктивне здоров’я - стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя

Репродуктивне здоров'я  - це можливість зачати, виносити і народити здорову дитину. Його збереження - завдання і жінки, і чоловіка.

Кожна вагітність повинна бути бажаною, а батьки майбутньої дитини - здоровими.

 

Основи репродуктивного здоров'я жінки закладаються ще в ранньому віці та залежать від генетичних особливостей, наявності патології різних органів і систем організму, дії факторів зовнішнього середовища тощо.
Ранній початок статевого життя, захворювання, що передаються статевим шляхом, в т.ч. ВІЛ/СНІД, незапланована вагітність, аборти є основними проблемами репродуктивної сфери.

Стан репродуктивного здоров'я багато в чому визначається способом життя людини, відповідальним ставленням до власного здоров'я, а також рівнем її інформованості з питань репродуктивного здоров'я, можливостей його збереження та реалізації репродуктивних прав

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), репродуктивне здоров'я - це найважливіша складова загального здоров'я людини.
Слід розуміти, що репродуктивне здоров’я - стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, що характеризує здатність людей до зачаття і народження дітей, можливість сексуальних відносин без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом, гарантію безпеки вагітності, пологів, виживання і здоров'я дитини, благополуччя матері, можливість планування наступних вагітностей, в т. ч. і попередження небажаної вагітності.


Турбота про збереження репродуктивного здоров'я також включає в себе і сексуальне здоров'я, метою якого є поліпшення життя та міжособистісних відносин, а не тільки консультації та лікування, пов'язані з репродукцією і інфекціями, що передаються статевим шляхом.
                             
Репродуктивне здоров'я – це дуже важлива складова загального здоров'я людини.
У перекладі слово "репродукція"; означає "відтворення". Репродуктивне здоров'я передбачає благополуччя щодо відтворення потомства і продовження людського роду. Воно безпосередньо впливає на гармонію сімейних відносин. Для збереження репродуктивного здоров'я кожній людині з самого дитинства необхідно прищеплювати правила, які стосуються контрацепції, відповідального підходу до планування сім'ї та продовження роду.

Найстрашніший  діагноз для осіб, які планують поповнення сімейства -  безпліддя.
Дуже важливо знати, що хвороба може розвиватися як у жіночої, так і чоловічої половини населення. Для людей, що бажають стати батьками, безпліддя – це справжній вирок, оскільки такий  діагноз перешкоджає продовженню роду. Ця хвороба часто є набутою.

 

Репродуктивне здоров'я жінки

 

Причинами  розвитку хвороби безпліддя у жінок можуть бути:

 •  порушення менструального циклу;
 •  дефекти статевих органів;
 •  непрохідність труб;
 •  ендометріоз;
 •  утворення спайок у малому тазі;
 •  аутоімунні захворювання;
 •  психологічні порушення, пов'язані з сексуальним життям, і так далі.

 

Репродуктивне здоров’я у чоловіків

 
Дуже важливо знати, що дуже часто діагностується безпліддя і у чоловіків.
Чоловічий фактор є дуже поширеним у медицині. Якщо ви протягом року не можете зачати малюка, хоча вже зовсім відмовилися від усіх засобів контрацепції, то має місце проблема зі здоров'ям. 
 
Чим же зумовлена репродуктивне здоров'я у чоловіків? Місце мають всього два фактори: сперматогенез і потенція.

 

Причинами проблем з репродуктивним здоров'ям можуть бути:

 •  стрес;
 •  сильна втома;
 •  нестача вітамінів;
 •  неправильний спосіб життя;
 •  наявність шкідливих звичок (наркотики, алкоголь, тютюн);
 •  захворювання.

 
Якщо ви тривалий час не можете завести дитину, то можна звернутися в центр репродуктивного здоров'я, який можна знайти абсолютно в будь-якому місті. Дані медичні установи, що спеціалізуються на відновлення або підтримання репродуктивного здоров'я населення.
 

Фактори, які впливають на репродуктивне здоров'я

 
Фактори, які впливають на здоров'я, рівень репродукції, уважно вивчаються нашою сучасною медициною. Вплив на репродуктивне здоров'я мають багато чинників.

По-перше, увагу потрібно приділити жіночому здоров'ю. Якщо є які-небудь порушення менструального циклу, то це свідчить про наявність проблеми репродуктивного здоров'я.
Планування сім'ї передбачає точний розрахунок часу, коли висока ймовірність зачати малюка. Збої в менструальному циклі не дають відстежувати звичайними способами овуляцію, що заважає планування вагітності. Дану проблему необхідно вирішувати на гінекологічному рівні.
 

Профілактика

 
Репродуктивне здоров'я – це невід'ємна частина здоров'я людини. Воно має велике значення, адже завдяки здоров'ю репродуктивного рівня можливе продовження роду.
 

До профілактичних заходів можна віднести:

 •  уникнення великої кількості статевих партнерів,
 •  незахищеність статевого акту,
 •  своєчасне лікування захворювань статевої системи,
 •  виключення незапланованої вагітності,
 •  проведення курсів вітамінотерапії,
 •  прийом фолієвої кислоти під час вагітності,
 •  профілактика абортів,
 •  планування сім'ї .

 
Покращити репродуктивне здоров’я українців можна завдяки завчасній профілактиці, здоровому способу життя та сучасним методам лікування.

 

 

 

 

 

Матеріали підготувала лікарка методистка

Тернопільського обласного центру громадського здоров'я

Гричук Ірина Василівна