logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Всесвітній день контрацепції: відповіді на популярні питання

Найважливішим у житті кожної людини є здоров’я, і однією з ключових його складових для жінки є здоров'я репродуктивне. Незахищені статеві контакти, непостійні партнери у молоді роки, можуть з часом «відгукнутися» багатьма проблемами і навіть призвести до безпліддя. Тому молодь повинна пам’ятати про культуру статевого життя, про методи захисту, про відповідальність.

Що ж таке контрацепція?

Це застосування різноманітних методів, які запобігають настанню вагітності. В буквальному перекладі слово «контрацепція» трактується як «проти запліднення». Саме контрацепція є одним із найдієвіших способів профілактики абортів. Як це буває в житті: коли молода жінка не сприймає свою вагітність, не налаштована на неї, ще не готова до появи в її житті дитини, вона наважується на таку серйозну операцію, як аборт. А це є і психологічною травмою, і фізичною. Отже, контрацепція – це метод, який дає можливість молодим жінкам не тільки запобігти небажаній вагітності, а й мати свідомий вибір, свідоме ставлення до того, коли народжувати, в якому віці і в якому статусі.

 

Чи справді контрацепція – метод запобігання вагітності, який притаманний тільки сучасному суспільству?

У сучасному суспільстві жінка йде на рівні з чоловіком у соціальній сфері, виробничій. Вона хоче отримати освіту, прагне зробити кар’єру, довести до кінця якісь свої справи (чи то дисертація, чи то проект), і в таких випадках настання незапланованої вагітності примушує її змінювати плани. А тому, зрозуміло, що жінка повинна обирати певні методи контрацепції, аби запобігти вагітності.

 

Які контрацептиви підходять для молодих дівчат, які ще не народжували, у яких нерегулярні місячні, немає постійних партнерів?

Для молодої людини, у якої немає постійного партнера, однозначно підходять тільки бар’єрні методи контрацепції (презервативи), оскільки це не лише захист від небажаної вагітності, а й, перш за все, запобігання статевим інфекціям. Нормальний гормональний фон у жінки формується у віці до 22 років. Тобто в цей період у неї встановлюється адекватний місцевий імунітет. В організмі все дуже добре продумано, і він має системи захисту від інфекцій (якщо жінка зустрілася з інфікованим чоловіком, то в більшості випадків вона не захворіє, якщо у неї хороший місцевий імунітет). У жінки саме до 22 років формується повноцінний двофазний цикл, що забезпечує нормальний місцевий імунітет. Стародавні римляни з цього приводу казали: дівчина, яка залишається незайманою до 22 років, отримує заступництво богині Венери. І сьогодні з’явилося дуже багато наукових підтверджень цій тезі, якій уже багато тисяч років.

Не секрет, що молодь має ранні статеві стосунки, але їх небезпека полягає не лише в настанні небажаної вагітності, а ще й у зараженні різноманітними інфекціями. Це і вірус папілом (якщо дівчина розпочне статеві стосунки у 15 років, то вже у 25 може мати рак шийки матки), це й інфекції, які ведуть до серйозних запальних процесів, які є однією з причин, що призводять до ранніх міом матки, раннього ендометріозу.

Тому для молоді на першому місці – саме бар’єрні методи контрацепції. Якщо ж є постійний партнер, молоді люди перебувають у шлюбі, і пара пройшла обстеження у лікаря, то можна переходити на будь-які інші методи захисту. Найбільш вивченими на сьогодні є гормональні контрацептиви, а тому фахівець може найбільш об’єктивно підібрати їх для кожної вікової групи. Проведено багато різноманітних досліджень про те, як той чи інший контрацептив впливатиме на організм певної жінки, на її судинну та нервову систему, печінку, відтак, клінічно обстеживши жінку, лікар підбере відповідний саме для неї контрацептив.

 

Чи можна самостійно обирати гормональні методи захисту?

На початковому етапі потрібне консультування. Вже згодом жінка може відвідувати лікаря-гінеколога хоча б раз на рік. А спочатку потрібно просто прийти до фахівця і порадитися, що краще обрати.

 

Чи існує 100%-й метод захисту від незапланованої вагітності?

За умови відповідного застосування сучасні контрацептиви дають 99,9% захисту.

 

До якого лікаря потрібно звернутися аби правильно підібрати контрацептив?

В першу чергу потрібно звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога, адже самостійно можна обрати  не той препарат, не ту дозу, не в тому  режимі. Якщо так склалося, що дівчина починає статеве життя і не планує вагітність, проте має одного партнера й хоче обрати гормональний контрацептив, то може це зробити. Але вона все одно повинна прийти до лікаря. Крім того, дівчина має бути впевнена, що партнер – здоровий. Юнаки, чоловіки не люблять обстежуватися, і тут також варто говорити про порядність, відповідальність чоловіка. Проблеми чоловічих статевих інфекцій у ранньому молодому віці можуть обернутися у дорослому віці простатитами, проблемами з потенцією, безпліддям. Сьогодні чоловіче безпліддя йде на рівні з жіночим і навіть виходить на перше місце. У чоловіків гормональний гомеостат, імунітет остаточно формується до 25 років, а тому про інфекції повинні пам’ятати і берегтися не лише жінки, а й чоловіки. Має бути культура статевого життя, така ж сама, як і культура їсти, вмиватися тощо.

 

Які протипоказання для використання контрацептивів?

Для бар’єрних контрацептивів протипоказань взагалі немає. Внутрішньоматкова контрацепція – це не для молоді, а от гормональна – протипоказана при захворюваннях печінки, варикозному розширенні вен, варто бути обережним і тим, хто курить. Загалом, протипоказань в останньому випадку більше для людей дорослого віку, а для молоді найважливіший момент – постійний партнер. І якщо його немає, то підходять тільки бар’єрні методи захисту.

До речі, коли мова йде про гормональну контрацепцію, то її треба використовувати тоді, коли вона потрібна. Трапляється, що дівчата застосовують її для лікування вугрової хвороби, і, навіть не маючи постійного партнера, приймають гормональні контрацептиви, щоб шкіра обличчя стала кращою. В даному випадку просто треба знайти причину появи вугрів, звернувшись до відповідного фахівця.

 

Чи підходить для молоді природній метод контрацепції?

Так, але при цьому в дівчини мусить бути регулярний цикл, один партнер і відповідальне ставлення: не кожна юна особа у сучасному ритмі життя прискіпливо приглядатиметься до змін у своєму організмі. Адже за парами, роботою, вечірками забуде порахувати, записати… Тому природній метод контрацепції справді найбезпечніший і не затратний.

 

Хто з двох партнерів повинен нести більшу відповідальність, хлопець чи дівчина?

З наукової точки зору, є три фази формування стосунків між чоловіком і жінкою: платонічне лібідо, коли молоді люди разом дивляться фільми, читають книжки, прогулюються містом і цього цілком достатньо. Далі формується еротичне лібідо, коли хочеться взяти за руку, притулитися, обійняти. І аж тоді йдеться про сексуальне лібідо. Коли людина проходить всі три етапи, то у неї формується правильний алгоритм інтимних стосунків. І якщо у пари виникає проблема в інтимних відносинах, тоді це не переростає у трагедію, жінка не шукає іншого чоловіка, а чоловік іншу жінку. У них проблеми лише в сексуальній сфері, але ж залишаються ще дві складові їхніх взаємин. А якщо у 15-річної дівчини перше знайомство відразу закінчується сексом, то в дорослому віці вона вже не знатиме, що таке справжні стосунки, адже не пройшла тих дві попередні фази. Вона не прочитала в юному віці історію Ромео і Джульєтти, а читає ці книги дорослою, причому, з іншими емоціями, оскільки фінал вже бачила. Тому потрібно повернути красу стосункам, щоб не було небажаних вагітностей, не було інфекцій, що передаються статевим шляхом.

 

Які поради дівчатам як майбутнім матерям, щоб зберегти репродуктивне здоров’я?

Має велике значення правильна психологічна гігієна, бажано уникати стресових реакцій, має бути мудре ставлення до життя, до спілкування з молодими людьми, до бачення себе в цьому світі. Звичайно, здоровий та правильний спосіб життя, раціональне харчування. Молоді хочеться «повідриватися» в нічному клубі, це нормально, але не потрібно перевтомлювати організм. Треба забезпечити себе максимальною кількістю позитивних емоцій. Не менш важлива й вага тіла: надмірна – погано, недостатня – погано, постійні її коливання – теж не дуже добре, адже це все шкодить гормональній системі, особливо тоді, коли остання тільки встановлюється.

Для репродуктивного здоров’я важлива й профілактика статевих інфекцій, адже ніщо не буває «просто так». Перелік складових здорового способу життя не такий вже й великий, і якщо виконувати всі настанови, то матимемо здорову націю.

 

 

Текс підготувала лікарка методистка

Тернопільського обласного центру громадського здоров'я

Гричук Ірина Василівна