logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Всесвітній день онкохворої дитини

У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було прийнято рішення про проведення Міжнародного дня дитини, хворої на рак (International Childhood Cancer Day). З 2003 року 15 лютого офіційно вважається Міжнародним днем дитини, що хвора на рак. Основна мета цього дня - покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб. З 2003 року заходи з нагоди цього дня проводяться і в Україні.

 

 

Боротьба з онкологічними захворюваннями - це складна соціальна проблема, проте, вплинути на зменшення захворюваності і смертності від раку можна.

 

Дитячий рак - не смертний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба. Досвід європейських країн доводить, що 75-80% дітей з діагнозами злоякісних пухлин і лейкозів мають шанси знову бути здоровими.

Щороку 175 тис. дітей на нашій планеті отримують діагноз «рак», і майже 90 тис. з них помирають від цього захворювання. Точна кількість нових випадків невідома, оскільки у багатьох країнах реєструються не всі хворі на рак діти.

Такі  цифри просто вражають, адже 70% всіх онкологічних захворювань у дітей є виліковними, якщо діагностуються та лікуються на ранній стадії. В Україні щорічно такий діагноз отримують більше ніж тисячу дітей. Згідно даними офіційної статистики, кожна друга дитина хвора на рак в Україні помирає. Для прикладу, в розвинених країнах така смертність не перевищує 30%. Найбільш поширеними онкологічними захворюваннями серед українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку. Вони посідають друге місце серед причин смертності у дітей віком від 5-ти до 14-ти років. Перше місце посідають нещасні випадки.

 

Кожна історія хвороби – це дитяче життя, сльози, страждання батьків, розчарування й водночас присутність маленького промінчика надії.

 

Не слід забувати, що рак у дорослої людини здебільшого є наслідком її способу життя, харчування, умов праці тощо. Дитячі ж пухлини найчастіше уроджені, їх закладення у плода відбувається ще в утробі матері. Тому виникнення пухлини у дитини зумовлюється станом здоров’я її батьків перед зачаттям, їх шкідливими звичками, їх харчуванням, умовами життя і праці.

 

Чинники, які спричиняють онкозахворювання у дітей:

 • перебування дитини на сонці або в зоні дії радіоактивних променів;
 • пасивне куріння, яке завдає такої ж шкоди організму дитини, як і активне;
 • присутність шкідливих хімічних речовин у навколишньому середовищі в промислових містах або зонах;
 • неправильне харчування, а особливо велика кількість смажених і копчених страв, продуктів, до складу яких входить безліч хімічних добавок, неповноцінний раціон, практично позбавлений свіжих фруктів і овочів;
 • доведено, що деякі вірусні інфекції сприяють розвитку раку. У наші дні до таких вірусів відносять вірус Епштейна-Барра, вірус гепатиту В, а також вірус герпесу;
 • існує прямий зв’язок між двома десятками генетичних захворювань і розвитком дитячої онкології. До подібних захворювань відносять хворобу Дауна, нейрофіброматоз, синдром Кляйнфельтера, Костмана та інші.

Незважаючи на відносно невелику частоту виникнення злоякісних пухлин і можливість повного одужання пацієнтів, смертність від них у дітей залишається високою. Пов’язано це з тим, що, на жаль, більшість дітей починає лікування на пізніх стадіях захворювання, коли проведення спеціальної терапії має багато складнощів. Основна причина цього зумовлена слабкою онкологічною настороженістю у батьків по відношенню до дитини. Часто наявність пухлини виявляється випадково, при профілактичному обстеженні.

Методи лікування дитячої онкології схожі з методами лікування дорослих пацієнтів і включають в себе хірургічний метод, променеву терапію і хіміотерапію. Проте, лікування дітей має свої особливості. Так, на першому місці у них стоїть хіміотерапія, яка завдяки протокольному методу лікування захворювань і постійному його удосконаленню у всіх економічно розвинених країнах стає мінімально шкідливою і максимально ефективною. Хірургічне лікування сьогодні зазвичай доповнює хіміотерапію.

 

Батькам необхідно знати, що дитячий рак – не смертний вирок. Сучасна медицина здатна протистояти цій жорстокій хворобі. Сьогодні вчасно пролікована пухлина  не є фатальним випадком!

 

Якщо 30 років тому в Україні виживало до 10% дітей, хворих на рак, то нині – вже понад 50%. Слід лише вчасно діагностувати, а потім правильно лікувати пухлину. Про це свідчить досвід дитячих онкологів, які кожного дня разом з батьками хворих дітей борються за їх життя. Хвороба виліковується у 80% випадків, у 85% дітей вона переходить у ремісію. Тобто через 5 років після лікування дитину можна вважати здоровою.

Однак результати такої непростої роботи залежать від того, в якій мірі суспільство впевнене, що ця боротьба буде успішною, що великі кошти, які необхідні для лікування маленьких хворих, допоможуть перемогти підступну недугу. Адже сьогодні онкохвороби залишаються найдорожчими в лікуванні.

Так, за  попередніми підрахунками, лікування дитини коштує близько 100 тис. гривень, і це без врахування рецидивів недуги.

Діагностувати рак завжди складно. Ніхто не вимагає від педіатрів вміти лікувати рак, нехай педіатр направить 20 дітей до онколога і помилиться у 19 випадках, але один раз не помилиться, і це допоможе врятувати життя дитини.

Центр громадського здоров’я закликає батьків вчасно звертатись до лікаря. Слід звертати увагу на такі симптоми:

 •  біла пляма в оці, косоокість, сліпота, вирячені очі;
 •  набряк в ділянці живота/таза, голови чи шиї, набряк кінцівок, яєчок, лімфатичних вузлів ;
 •  стійке і тривале підвищення температури тіла, яке з’являється без видимої причини;
 •  втрата ваги, слабкість, блідість, легка поява синців чи кровотечі;
 •  біль у кістках, суглобах, спині, виникнення переломів;
 •  порушення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку;
 •  головний біль, який триває, більше, ніж два тижні з блюваннями чи без нього;
 •  збільшення розмірів голови.

Будь-якої профілактики онкологічних хвороб ніде у світі немає, тому на першому плані має бути турбота про здоров’я. Дитині необхідне здорове збалансоване харчування, повноцінний сон, зведене до мінімуму спілкування з комп’ютером та мобільним телефоном, регулярні прогулянки на свіжому повітрі та профілактичні огляди у лікаря з обов’язковим загальним аналізом крові.

 

Боротьба з онкологічними захворюваннями є складною соціальною проблемою, тому дуже важливо поліпшити інформування суспільства щодо проблеми дитячих онкологічних захворювань.

 

Категорія дітей з гематологічними та онкологічними захворюваннями потребує забезпечення максимально можливого рівня якості життя шляхом створення міжгалузевої програми реабілітації, у тому числі безперервного навчання за шкільною програмою під час лікування та подальшої соціальної реабілітації, наслідком якої має стати їх наступна повноцінна інтеграція у суспільство.

 

Батьки повинні знати, що спосіб їх життя, шкідливі звички та життєві помилки можуть позначатися на здоров’ї їх дітей!

 

Існує думка, що дитяча онкологія виникає внаслідок генетичної поломки чи генетичної мутації.

 

Генетична поломка у дитини виникає внаслідок передачі цієї поломки батьками – в основному спадковий фактор. Дуже часто, чути від батьків: «У нас бабуся хворіла на рак», «У нас прадідусь хворів на рак». Тоді наступне запитання: якщо мій дідусь хворів на рак, то невже і я передаю цю «генетичну поломку»?

В цьому випадку слід звернутись до генетики. На сьогодні, сучасній генетиці відоме поняття «патологічні гени». Кожна людина має певний відсоток «патологічних генів». Однак, наш організм сформований таким чином, що відбраковує їх. Для цього потрібно: здоровий спосіб життя + збалансоване харчування + заняття спортом + позитивні емоції = ЩАСЛИВА РОДИНА

 Це вдається завдяки:

 •  нестримній боротьбі за життя малюків, що вартує визнання;
 •  люблячим батькам діток, котрі своїми молитвами та любов’ю зцілюють своє чадо;
 •  невтомній праці лікуючих лікарів, медичного персоналу, котрі попри всілякі труднощі працюють на кінцевий результат – ЗДОРОВА ДИТИНА;
 •  а також усіх небайдужих людей, котрі допомагають на кожному етапі у подоланні недуги.

 

Ми бажаємо здоров’я Вам і Вашим діткам!

 

 

 

 

Текст підготувала

лікарка-методистка 

Тернопільського обласного

центру громадського здоров'я

Зот Галина