logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Кардіопротекція: як захистити своє серце

Для більшості з нас, які звикли або покладатися на тезу «мене хвороби обійдуть» або, навпаки, вдаватись до чисельних невиправданих обстежень та «курсів лікування», найкращий метод захистити своє серце – це перейти до здорового способу життя.

Раціональне здорове харчування – щоденний раціон має містити 50% овочів і фруктів, 25% «здорових» білків (нежирні види м’яса, бобові) та 25% цільнозернові продукти, які є джерелами клітковини.

 

Тамуйте спрагу та вживайте переважно питну воду, уникайте солодких напоїв – такі рекомендації дає МОЗ України.

 

Фізична активність має становити для дорослих 150 хвилин на тиждень, якщо ви обираєте помірну інтенсивність навантаження, або 75 хвилин на тиждень – в разі інтенсивних фізичних вправ.

 

Якщо у вас надлишкова вага або ожиріння (кожен може легко розрахувати свій індекс маси тіла та з’ясувати свій статус) – маєте прагнути зменшити вагу за рахунок обмеження калорійності їжі та фізичних вправ.Індекс маси тіла визначається  шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

 

Якщо у вас цукровий діабет, критично важливо дотримуватися вище зазначених заходів задля зміни способу життя та регулярно приймати цукрознижуючі препарати за рекомендацією лікаря. До речі, при діабеті 2-го типу препаратом першого вибору є метформін, який включено в програму “Доступні ліки”.

 

Відмова від куріння є вкрай важким для досягнення, натомість одним з найефективніших методів захисту судин і серця. Якщо не можете подолати залежність самотужки – звертайтесь за порадою до лікаря.

 

Якщо у Вас артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба), дієвим методом зниження артеріального тиску та запобігання ускладненням є дотримання здорового способу життя з одного боку та регулярна (постійна) медикаментозна терапія з іншого. Препарати, які знижують тиск водночас мають позитивний вплив на серце.  Разом із лікарем ви маєте прагнути досягти тиску менш ніж 140 / 80 мм рт.ст., саме такий рівень забезпечує максимальний захист від інфаркту міокарда, мозкового інсульту та інших важких ускладнень артеріальної гіпертензії.

Якщо лікар визначив у вас високий ризик ускладнень, він має призначити вам ліки для запобігання та сповільнення розвитку атеросклерозу, так звані статини. Як і антигіпертензивні препарати, статини призначаються на постійній основі й застосовуються регулярно - тільки в такому випадку вони здатні захистити серце від катастрофи.

 

 

За матеріалами Лариси Міщенко, 

лікарки-кардіолога,

докторки медичних наук,

наукового співробітника

ДУ “ННЦ Інститут кардіології

ім. акад. М.Д.Стражеска” НАМН України.