logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Міжнародний день турботи про себе

24-го липня відзначають Міжнародний день турботи про себе. Нам здається, що саме цього і бракує нашому суспільству, тому ми вирішили детальніше розглянути дане питання. Є 7 основних стовпів на яких побудовано турботу про себе, зупинимось на кожному з них окремо.

1-ий стовп: Поінформованість та обізнаність в питаннях здоров'я 

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визначає грамотність в питаннях здоров'я як «пізнавальні та соціальні навички, які визначають мотивацію та здатність людей отримати доступ до, розуміти та використовувати інформацію у спосіб, що сприятиме та підтримуватиме хороше здоров'я».

Поінформованість та грамотність в питаннях здоров'я важливі, тому що...

В своїй основі, грамотність в питанні медицини та здоров'я — це здатність пацієнта розуміти інформацію, надану йому мед. працівниками. Ця інформація може бути заплутаною, складною і не завжди розрахована на поза медичну аудиторію. Одним з найбільш важливих аспектів цієї грамотності є те, що вона дозволяє пацієнту інтерпретувати інформацію, будь то письмову чи усну, і розуміти її.

Крім цього, покращення медичної грамотності дозволяє людині шукати інформацію про будь-які аспекти свого здоров'я або способу життя, про які вони хочуть дізнатися більше. Це може варіюватися від простого, використання пошукової системи для знаходження інформації про свій діагноз, до складнішої, наприклад, пошуку інформації для розробки конкретних режимів тренування або розуміння генетичної основи свого розладу.

Поінформованість в питанні охорони здоров'я також дає можливість людям розуміти "сіть" переваг догляду за собою. Наприклад, регулярне чищення зубів щіткою та зубною ниткою не лише запобігає захворюванню ясен, але й доведено, що це зменшує деякі форми серцево-судинних захворювань. Вправи корисні не тільки для хорошого фізичного самопочуття, але також можуть знизити ризик хвороби Альцгеймера.

Грамотність в питаннях здоров'я також допомагає людям відділити корисну інформацію від шкідливої.  Сучасне суспільство, можливо ненавмисно, пропагує нездоровий спосіб життя, і часто це більш доступне та простіше для розуміння, ніж інформація про більш корисні можливості вибору харчування. Найяскравішим прикладом була б кількість реклами фаст-фуду супроти поодиноких повідомлень про громадське здоров'я, які пропагують здоровіший вибір продуктів харчування. Хороша медична поінформованість допомагає людям розпізнавати це і розуміти.

Відсутність медичної грамотності є причиною ...

Неграмотність в питаннях здоров'я виливається в менш здорові вибори, ризикованішу поведінку, відсутність самоврядування, гірше загальне здоров'я та більше випадків госпіталізації. Погана медична поінформованість на більш широкому рівні значно виснажує людські та фінансові ресурси в медичній галузі.

Люди не здатні зрозуміти потенціал свого здоров'я доти, доки вони не будуть контролювати фактори, що впливають на нього, і поінформованість найвірніший спосіб цього контролю. 

Рекомендацій ВООЗ що до медичної поінформованості...

В ідеалі, грамотний в питанні медицини і здоров'я індивідуум, здатний шукати та оцінювати необхідну медичну інформацію: розуміти та виконувати інструкції для догляду за собою, включаючи проведення комплексного щоденного медичного моціону; планування та внесення змін в свій спосіб життя, необхідних для поліпшення здоров'я; приймання обґрунтованих рішень в питаннях свого здоров'я; знання, як і де можна отримати доступ до медичної допомоги, коли це необхідно; а також обмінювання інформацією, що стосується зміцнення здоров'я, з іншими людьми та піднімання питання здоров'я в своїй громаді та суспільстві.

Більш детальний перелік рекомендованих компонентів грамотності людини в медичних питаннях буде включати:

- Розуміння того, що у людини є можливість захистити своє здоров'я
- Знання, де шукати медичну інформацію та як користуватись нею
- Знання про здоров'я та його вирішальні фактори
- Знання про поширені захворювання та їхні причини
- Знання основних факторів ризику серцево-судинних захворювань, діабету та інших ризиків для здоров'я, яких можна уникнути
Розуміння догляду за собою, напр. сім стовпів
Розуміння важливості мед. оглядів у ключові моменти життя
Знання того як використовувати засоби догляду за собою правильно та безпечно
Розуміння ліків та вакцин
Знання того, коли потрібно звертатись до мед. фахівця
Знання того, як приєднатися до, допомогти та мотивувати інших, наприклад, членів сім'ї
- Розуміння непрямих факторів здоров'я, напр. таких як розуміння маркування харчових продуктів
 

Джерело: https://isfglobal.org/p…/pillar-1-knowledge-health-literacy/
Фото: https://www.freepik.com/…/casual-students-reading-books-gra…

#selfcare #інформуваннягромадян #здоровятернопіль #важливознати#громадськездоровя #тоцгз #центргромадськогоздоровя