Сальмонельоз - інфекційне захворювання, яке уражує травну систему з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису та гнояків у внутрішніх органах.
Для сальмонельозу характерний тяжкий перебіг, а ризик зараження хворобою досить великий. У 96-98 % випадків інфікування пов'язане зі споживанням забрудненої сальмонелами їжі.
Найчастіше зараження людини відбувається через продукти харчування – яйця, м’ясо птахів, тварин, риби, а також готові продукти, що не підлягають термічній обробці – салати, фрукти, кондитерська продукція.
Джерелом інфекції можуть бути і люди, хворі на сальмонельоз. Особливу небезпеку вони несуть, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих дошкільних і лікувальних закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити епідемічні спалахи сальмонельозу.
Найбільшу небезпеку являють такі продукти і страви, які не пройшли необхідної теплової обробки, які після приготування не піддаються термічній обробці, і, особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі.
!! Слід пам’ятати, що навіть при інтенсивному розмноженні сальмонел у харчових продуктах, вони не змінюють ні смаку, ні запаху, ні їхнього зовнішнього вигляду.
Інкубаційний період від кількох годин до 1-2 днів. Гостро та швидко з'являються біль у животі, блювання, діарея.
Підвищується температура тіла, розвивається токсикоз та зневоднення.
Випорожнення прискорюються, вони рідкі, пінисті, дуже неприємного запаху.
Щоб запобігти захворюванню на сальмонельоз, необхідно виконувати певні правила:
- не слід вживати м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках, адже вони продаються без ветеринарно-санітарного контролю. Нехтуючи цим правилом, можна придбати продукти від хворих тварин. На вигляд вони можуть бути якісні, адже під час розмноження сальмонел смак, колір, запах продуктів не змінюються;
- м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками;
- під час кулінарної обробки продуктів обов’язково слід дотримуватися правил роздільного зберігання сировини та готової продукції, а також використання кухонного інвентарю. Скажімо, ножі, дошки – окремо для сирого м’яса і готових виробів. Це вкрай важливо для запобігання вторинного зараження сальмонелами виготовлених страв із сирих продуктів;
- всі швидкопсувні продукти потрібно зберігати у холодильнику;
- необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, перед вживанням їжі, після відвідування туалету. Якщо не має умов для миття рук, використовуйте вологі серветки, дезінфікуючі засоби для рук.
Текст підготувала завідувачка відділенням Харченко Наталія